Як вилікувати гепатит С: алгоритм дій
пацієнта

Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження.
Гепатит B і C — два основні типи з п’яти різних інфекцій гепатиту — є причиною 96% усіх випадків смерті від гепатитів. Близько 325 млн людей у ​​світі живуть із хронічною інфекцією, спричиненою вірусом гепатиту B або C.
Вірусні гепатити зазвичай не мають гострого перебігу і виражених симптомів. Більшість хворих дізнається про те, що інфіковані, коли хвороба вже значно вплинула на печінку.

Кому обов’язково слід протестуватися на гепатит С:

– якщо ви робили пірсинг чи тату;
– якщо робили татуаж, манікюр та педикюр у косметологічних салонах і не впевнені, що там достатньо стерилізують інструменти;
– у разі порушення елементарних правил гігієни, коли разом із членами сім’ї
користуються однією бритвою, манікюрними ножицями та іншими предметами, на яких може зберігатися кров;
– після медичних процедур, якщо не було дотримано санітарних правил обробки
інструментів, перевірки крові перед переливанням тощо;
– якщо у вас була значна кількість статевих партнерів і ви практикували
незахищений секс (хоча це й нетиповий шлях передавання гепатиту С).

Якщо ви запідозрили у себе Гепатит, або у вас був контакт із кров’ю чи іншими біологічними рідинами іншої людини, Вам необхідно обов’язково пройти обстеження.

Якщо результати обстеження підтверджують наявність гепатиту С, не панікуйте. Нині існує ефективне лікування від гепатиту С і понад 90% пацієнтів одужують. Така терапія безпечна та легко переноситься.

Для більшості хворих (без цирозу) лікування триває три місяці та полягає у прийомі однієї або двох таблеток препарату на день.

Як отримати лікування державним коштом?

Держава закуповує ефективні препарати для лікування гепатиту С, рекомендовані ВООЗ:
1) софосбувір/даклатасвір (схема є пангенотипною, а отже годиться для хворих з усіма
генотипами вірусу, тобто немає потреби витрачати кошти на визначення генотипу);
2) софосбувір/ледіпасвір (для хворих з генотипами 1, 4, 5, 6);
3) софосбувір/велпатасвір (пангенотипна схема);
4) омбітасвір/парітапревір/ритонавір і дасабувір (схема призначена для пацієнтів з генотипами 1b та 4, які мають ниркову недостатність або неуспішний попередній досвід лікування препаратами прямої противірусної дії).

Щоб отримати лікування препаратами, закупленими державою, необхідно звернутися із заявою на ім’я керівника обласного департаменту охорони здоров’я чи головного лікаря відповідного медзакладу, де надають послуги з діагностики та лікування вірусного гепатиту, із проханням отримати безоплатне лікування.

Через те, що кількість препаратів обмежена, інколи пацієнту необхідно стати в чергу для отримання безкоштовного лікування за рахунок держави. Таким лікуванням забезпечують насамперед хворих із серйозними ураженнями печінки та іншими захворюваннями, що впливають на швидше прогресування гепатиту С.
ЗОЗ, у які розподіляють закуплені державою лікарські засоби для лікування ВГС:

https://drive.google.com/file/d/1zZCBZEc5w4pbjwEPvSkV8lgMfCvls96B/view?usp=sharing

Проєкт безкоштовного лікування ВГС для пацієнтів з ВІЛ-інфекцією від http://aph.org.ua/

Перелік закладів охорони здоров’я другого етапу впровадження

Проєкту Альянсу з лікування ВГС:

https://drive.google.com/file/d/1WeGEX_UTF3eN0cSPxU2yTYYyF9qBE0AO/view?usp=sharing

 

Ведення ВІЛ/ВГС коінфекції: розширення доступу до діагностики та лікування вірусного гепатиту С на рівні громад для ВІЛ/ВГС коінфікованих пацієнтів з ключових груп Проєкт впроваджується в рамках поточної програми Глобального фонду боротьби зі СНІД, туберкульозом та малярією. Тривалість проєкту: травень 2019 – грудень 2020 року.

В поточному проєкті Альянс практикує спрощений підхід до діагностики ВГС, в тому числі шляхом використання лабораторного обладнання GeneXpert  та лікування ВІЛ/ВГС коінфікованих пацієнтів ключових груп пан-генотипними режимами.

Режим лікування: застосовується режим лікування вірусного гепатиту С, який складається з комбінації лікарських засобів софосбувір + даклатасвір 12 або 24 тижні.

 До проєкту залучаються наступні особи з ко-інфекцією ВІЛ/ВГС:
  • люди, які живуть з ВІЛ
  • чоловіки та жінки у віці від 18 років і старші, які мають ко-інфекцію ВІЛ/ВГС та належать до ключових груп населення (ЛВНІ, а також їх партнери, пацієнти на ЗПТ, СР, ЧСЧ, з ко-інфекцією ВІЛ/ВГС)
  • пацієнти без попереднього досвіду лікування вірусного гепатиту С із застосуванням препаратів прямої противірусної дії.

Пацієнти, які мали попередній досвід лікування вірусного гепатиту С із застосуванням ПППД, до проєкту не залучаються!

Послуги діагностики, які безкоштовно надаються кожному учаснику та покриваються Альянсом:

  • визначення наявності РНК вірусу гепатиту С перед початком лікування та оцінка ефективності лікування вірусу гепатиту С через 12/24 тижні після закінчення лікування Кількість курсів лікування: в січні 2020 року заклади охорони здоров’я загалом отримали 1740 дванадцяти тижневих курсів лікування ВГС-інфекції для пацієнтів з ко-інфекцією ВІЛ/ВГС. Ще 2 000 курсів лікування поставляються в травні/червні 2020 року. Станом на початок травня 2020 року на лікуванні знаходяться 1 200 пацієнтів.