Про гепатит?

Гепатит — це запалення тканини печінки. Його можуть викликати:

  • токсичні речовини, у тому числі деякі ліки;
  • відкладення жирової тканини в печінці при ожирінні;
  • зловживання спиртним;
  • віруси гепатиту.І це основна причина запальних захворювань печінки.

.

Чим небезпечний гепатит?

Якщо запалення в тканині печінки хронічне, організм не встигає відновлювати пошкоджені клітини і заміщує їх сполучною тканиною. В результаті змінюється структура органу, розвивається фіброз, цироз і навіть рак печінки. Через ці зміни печінка не може ефективно виконувати свої функції, виводити токсини, що неминуче негативно позначається на стані організму. При цьому хронічний гепатит себе практично ніяк не проявляє — у нього немає специфічних яскраво виражених симптомів. Хронічні гепатити знижують якість життя і можуть призвести до розвитку цирозу і раку печінки.

Якщо я заразився гепатитом, я скоро помру?
Ні. Хронічний вірусний гепатит — небезпечне, але не швидкоплинне захворювання., до того ж успішно піддається лікуванню. Може пройти 15-20 років, а іноді і більше, перш ніж з’являться небезпечні для життя наслідки.
Гепатит — це жовтяниця?
Жовтяниця — це комплекс симптомів, при якому шкіра і слизові набувають жовтого відтінку. Це відбувається із-за підвищення рівня білірубіну в крові, яке зустрічається при різних захворюваннях, найчастіше при сильному запаленні тканини печінки, у тому числі при гострому і хронічному гепатиті. Тому коли говорять про жовтяниці, дуже часто автоматично передбачають гепатит. Але це не завжди так. Гепатит і жовтяниця не синоніми, це різні поняття.
Якими бувають віруси гепатиту?

До збудників гепатиту вчені відносять більше 10 вірусів. Основних — п’ять: A, B, C, D, E. Всі вони розмножуються в печінці, але гепатити, викликані різними вірусами, розрізняються симптомами, тривалістю і формами перебігу хвороби, способів передачі і здатністью заражати.

Коли говорять про хронічних вірусних гепатитах, найчастіше мають на увазі гепатити В і С. Можна також зустріти абревіатуру: ВГС і HCV — вірус гепатиту С; ВГВ і HBV — вірус гепатиту В. Ми для стислості будемо писати «гепатит», маючи на увазі хронічні вірусні гепатити В і С.

Чим гострий гепатит відрізняється від хронічного?

Гострий і хронічний гепатит — це не різні захворювання, а послідовні фази одного.

Гострий гепатит — фаза, коли організм активно бореться з інфекцією, намагаючись повністю видалити її з організму. Гострий гепатит виникає у всіх людей незабаром після інфікування і триває, як правило, не більше 6 місяців.

Хронічний гепатит — постійне запалення печінки. Він настає, якщо протягом гострої форми організму не вдалося впоратися з вірусом.

В хронічну форму переходять в основному тільки гепатити В і С. Саме з цим пов’язана їх висока небезпека для здоров’я людини.

Організм може самостійно впорається з гепатитом?
Так. Але тільки з гострим гепатитом. Якщо гепатит перейшов у хронічну форму, одужати самостійно вже не вийде — обов’язково потрібна допомога лікаря.
Чому гепатит стає хронічним?
Це залежить від особливостей організму, сили імунітету і кількості вірусу, що потрапив в організм. Коли імунітет не може впоратися з інфекцією, гепатит стає хронічним, тобто постійним.
Що таке ко-інфекція?
Ко-інфекція — це коли людина хворіє відразу кількома захворюваннями. Наприклад, гепатит В і гепатит С, гепатит С та ВІЛ і т. д. Як правило, одночасне зараження декількома вірусними захворюваннями робить їх протягом більш важким і ускладнює лікування обох. Так, у людини, що хворіє на гепатит В, наприклад, в поєднанні з гепатитом с, вище ризик наслідків для печінки, ніж у випадку цих хвороб окремо.
Що таке генотип?

Віруси з одним і тим же назвою можуть трохи відрізнятися один від одного. З цим пов’язані відмінності у перебігу захворювання, поведінці вірусу, як він відповідає на ліки. Розрізняють 10 основних генотипів гепатиту В та 6 — генотипів вірусу гепатиту С.

Генотип — важливий параметр, від якого залежить вибір схеми лікування.

Чи можу я заразитися гепатитом?

Так. Від зараження гепатитом ніхто не застрахований. Захворіти може будь-яка людина незалежно від соціального стану і доходів.

Якщо людина щеплення від гепатиту В, ця хвороба йому не загрожує. Від гепатиту С щеплення немає.

 

Як передаються гепатити В і С?
Віруси гепатитів В і С містяться в крові та біологічних рідинах хворого людини. Зараження відбувається, коли його кров, слина, сперма або виділення з піхви потрапляє в кров здорової людини.

 

Як можна заразитися гепатитом?

Ризик зараження тим вище, чим більше інфекції потрапляє в організм. Тому найбільшу небезпеку представляє контакт із зараженою кров’ю, де міститься найбільше копій вірусу. Це може відбутися при переливанні неперевіреної крові або її продуктів, а також проведення маніпуляцій, пов’язаних із пошкодженням шкіри, нестерильними або погано обробленими інструментами.

Потенційно небезпечні наступні події:

операція, особливо екстрена, пов’язана з переливання неперевіреної крові;
стоматологічні маніпуляції;
пошкодження під час манікюру в салонах;
татуаж або пірсинг;
гастро – або колоноскопія;
використання для ін’єкцій шприца, яким хтось вже користувався до вас — найбільш небезпечні внутрішньовенні ін’єкції;
при статевих контактах без використання презерватива.
Гепатит не передається
при рукостисканнях,
обіймах,
поцілунки,
через посуд,
при приготуванні їжі,
при укусах домашніх тварин і комах.
Не можна заразитися вірусним гепатитом В або С, просто торкнувшись або лизнувши заражену кров, якщо на шкірі або на слизовій рота немає серйозних пошкоджень.

Чи підпадають пацієнти з вірусними гепатитами призову до армії?

Згідно наказу НАКАЗу МО України  № 402 від 14.08.2008 р. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08#Text 

А) Тяжкі форми вірусних гепатитів, які важко піддаються лікуванню та значно порушують функції органів і систем – Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку

Б) Вірусні гепатити з незначним порушенням функцій – Непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час

 

В) Вірусні гепатити без порушення функції – Непридатні до військової служби в мирний час, обмежено придатні у воєнний час

Рішення про придатність/непридатність  приймає Комісія  у військовому комісаріаті.