Лікування гепатиту С у дітей та підлітків

Особливості лікування гепатиту С у дітей та підлітків.

Вважається, що близько 3,5 мільйонів дітей (віком 1-15 років) у світі мають хронічний ВГС. В Україні з цього приводу немає перевірених статистичних даних, а оцінювальна кількість може складати близько 300 тисяч хворих дітей.

Лікування гепатиту С у дітей та підлітків

Лікування гепатиту С у дітей та підлітків

Вертикальна передача вірусу від матері до дитини є основним шляхом інфікування дітей, але в деяких країнах зустрічаються інші шляхи інфікування, включаючи інфікування в  лікарнях під  час медичних маніпуляцій (хірургічні втручання, переливання крові, внутрішньовенні ін’єкції тощо) . Підлітки піддаються додатковому ризику інфікування, якщо  вживають ін’єкційні та ті що вдихають через ніс наркотики, роблять тату та пірсинг.

Вірогідність передачі ВГС від матері до дитини вища у випадку наявності у вагітної жінки ВІЛ-інфекції. Всі діти, що народжуються від ВГС+ матерів, повинні пройти тестування на інфекцію  Вірусного Гепатиту С– шляхом визначення сумарних антитіл (anti-HCV) по досягненні або після 18 місяців з моменту народження.

Особливості лікування гепатиту С у дітей та підлітків.

Особливості лікування гепатиту С у дітей та підлітків.

Якщо в крові виявлено антитіла до вірусу гепатиту С, то значить  дитячий організм  колись зустрічався з вірусом гепатиту С, але це ще не означає, що дитина хвора на хронічний гепатит С (15% зустрічей з вірусом завершуються одужанням). Щоб встановити діагноз хронічного гепатиту С – потрібно здати якісний або кількісний аналіз крові методом ПЛР, який визначає наявність генетичного матеріалу (РНК) вірусу гепатиту С.

У квітні 2017 р. Управління з контролю за харчовими продуктами і лікарськими засобами США (FDA)  та Європейське агентство лікарських засобів (EMA) затвердило комбінації препаратів прямої противірусної дії (ПППД), софосбувір/ледіпасвір та софосбувір/рибавірин для лікування підлітків віком 12–17 років та вагою більше 35 кг, з хронічним гепатитом С.

У 2018 р. вказані режими рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров’я (WHO) для лікування дітей.

ПППД діють безпосередньо на різні елементи вірусу гепатиту С. Ці препарати мають найкращі показники успіху в лікування гепатиту С.

У схемі лікування гепатиту С в сучасному світі не використовують:

  • пегільований інтерферон + рибавірин

Перед початком лікування хронічного вірусного гепатиту С обов’язкова консультація лікаря.

Тільки кваліфікований лікар-інфекціоніст може призначити, Вашій дитині індивідуальний режим (схему) лікування гепатиту С .

Самолікування може зашкодити здоров’ю Вашої дитини.

Міжнародними Протоколами рекомендовано лікування підлітків віком 12–17 років та вагою більше 35 кг із діагнозом інфекції ВГС  наступними схемами:

1.софосбувір/ледіпасвір (Harvoni*) протягом 12 тижнів для 1 та 4-6 генотипів;

2.софосбувір/рибавірин (Sovaldi+Ribavirinum*) протягом 12 тижнів при ВГС генотипу 2;

3.софосбувір/рибавірин (Sovaldi+Ribavirinum*) протягом 24 тижнів при ВГС генотипу 3.

  • У дітей молодше 12 років, лікування слід відкласти, доки ПППД, у тому числі пангенотипні схеми, не будуть схвалені для цієї вікової групи.

Примітка.    * оригінальна торгова назва. На ринку присутні генеричні версії (генерики),  всіх препаратів.

Команда BCD має  досвід в організації успішного лікуванні підлітків з використанням ПППД.

За рахунок двох проєктів протягом 2017-2018 рр. ми безкоштовно вилікували 19 пацієнтів з діагнозом хронічний ВГС.

4-ро з них підлітки з ко-інфекцією ВІЛ/ВГС віком 13-16 років,

з 1-м генотипом.

Для лікування використовували ПППД-

  • Харвоні, компанії Gilead Sciences Inc.
  • Ледіфос, дженерик індійської компанії Hetero Lab Limited.

В грудні 2019 року, команда BCD почала новий масштабний Проєкт “Здорове майбуття України” з лікування підлітків 12-17 років з діагнозом хронічний ВГС 1-го та 4-6 генотипів. Проект фінансується  американськими донорами.

Пацієнти отримують комплексну безкоштовну допомогу, яка включає :

  • вхідну та контрольну діагностику на всіх етапах 12 тижневого курсу та контроль через 24 тижні після лікування;
  • фаховий медико-соціальний супровід професійної команди лікарів та кейс-менеджерів.
  • Таблетовані препарати прямої противірусної дії.

Юля та Михайло, перші учасники Проєкту “Здорове майбуття України” . Детальніше за посиланням.

Лікування гепатиту у дітей

Лікування гепатиту у дітей

В квітні 2019 року FDA схвалив комбінацію глекапревір / пібрентасвір (Mavyret) для лікування хронічного гепатиту С без  цирозу печінки або з компенсованим цирозом у дітей старше 12 років з вагою більше 45 кг. Препарат пангенотипний, ефективний при інфікування будь-яким з 6 ідентифікованих  генотипів вірусу.
Безпека і ефективність Mavyret була оцінена в ході клінічних випробувань 47 пацієнтів з генотипом 1, 2, 3 або 4 HCV-інфекції без цирозу і компенсований цироз.

Курс лікування становив 8-16 тижнів, у 100% відзначено досягнення  СВВ12 – вірус не виявлявся в крові через 12 тижнів після закінчення лікування.

Спостережувані побічні реакції відповідали таким у клінічних дослідженнях Mavyret як і у дорослих.

Тривалість лікування  Mavyret розрізнялася залежно від попередньої історії лікування, генотипу вірусу та наявності / відсутності цирозу печінки. Найбільш частими побічними реакціями у пацієнтів, що приймають Mavyret, були головний біль та втома.

Наразі в Україні препарат Mavyret не доступний для використання з причини відсутності реєстрації. Мінімальна можлива ціна при придбанні в сусідніх державах близько 8-12 тисяч доларів США за курс лікування.

28 серпня 2019 року. FDA дозволило лікування гепатиту С у дітей від 3-х до 12 років препаратами прямої противірусної дії.

Таке рішення стосується препаратів з діючими речовинами софосбувір та софосбувір/ледіпасвір.
Тривалість лікування становить 12 або 24 тижні.
Рекомендація FDA має стати основою для подальшого перегляду та оновлення міжнародних протоколів лікування гепатиту С у дітей.

Зверніться до фахівців BCD – ми розробимо разом з Вами персональний план діагностики та лікування Вашої дитини.

Наші   кваліфіковані інфекціоністи-гепатологи,  нададуть Вам індивідуальні консультації, для  успішного подолання гепатиту С у Вашої дитини.

Джерела та інформація для фахівців:

Рекомендації Європейської асоціації з дослідження печінки (EASL) щодо лікування гепатиту С, 2018

https://phc.org.ua/sites/default/files/users/user90/%D0%A3%D0%9A%D0%A0%20EASL%20%D0%93%D0%B5%D0%BF%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%82%20%D0%A1%202018.pdf?fbclid=IwAR2Qna-tkgfBYC_ggxFdjBGUnyFB7FGG73XyTVLeG006A1rE3prRBrgT2Aw

 

Настанови ВООЗ з  лікування та догляду хворих із хронічним вірусним гепатитом С,

2018

https://phc.org.ua/sites/default/files

/users/user90/WHO%20Guidelines%20for%20care%20and%20treatment%20of%20persons%20diagnosed%20with%20HCV_ukr.pdf

http://investors.gilead.com/news-releases/news-release-details/us-fda-approves-new-indications-harvonir-and-sovaldir-pediatric?ID=2260765&c=69964&p=irol-newsArticle
http://outbreaknewstoday.com/hepatitis-c-drug-mavyret-approved-treat-children-77318/?fbclid=IwAR14Hkpl6o95I7mOhwsvO4Bhgt0ffcFzJdKPVDT2epynowTEW2s_6fhgTRE
https://www.hcvguidelines.org/unique-populations/children