Коли ви вперше дізнаєтеся про те, що хворі на гепатит, одні з перших питань, які виникають у вас, – як і де я міг (могла) заразитися? Як мені тепер жити, вести себе зі своїми близькими, щоб не заразити їх? Спробуємо розібратися. З’ясуємо, наскільки заразний гепатит, як ви могли заразитися, і наскільки ви небезпечні для оточуючих.

Вірус гепатиту В дуже заразний. Це пов’язано з колосальною кількістю вірусних частинок гепатиту В, що містяться в 1 мл крові. До того ж вірус гепатиту В може кілька днів зберігатися на поверхнях (наприклад, предмети особистого користування).

Вірус гепатиту В міститься в крові та біологічних рідинах хворого людини. Зараження відбувається, коли його кров, слина, сперма або виділення з піхви потрапляють в кров або пошкоджені на шкіру і слизові іншої людини.

Про обставини, за яких це відбувається:

  • Внутрішньовенні наркотики
    Це одна з найбільш частих причин. До 75% людей, що вживають наркотики, або практикували це в минулому, заражені гепатитом Ст. Причому іноді досить однієї ін’єкції. Ризик зараження зростає при неодноразовому використанні внутрішньовенних наркотиків. На кінчику голки здатне вміститися близько 1 000 000 вірусних частинок, при спробі вимити голку, навіть спеціальними розчинами, повністю видалити їх, швидше за все, не вдасться.

Описані випадки зараження гепатитом В при вдиханні кокаїну через ніс. Судини слизової оболонки носа пошкоджуються при вдиханні наркотику, особливо це характерно для хронічного вживання, тому такий шлях передачі вірусу теж можливий.

  • Статеві контакти
    Більшому ризику піддаються люди, які не використовують бар’єрну контрацепцію, мають кілька статевих партнерів і гомосексуальні статеві контакти. Використання презервативів знижує ризик зараження, проте цього може бути недостатньо. Необхідно, щоб статевий партнер був вакцинований.
  • Передача вірусу дитині в пологах
    Ризик зараження дитини – у момент пологів, коли може відбутися контакт крові матері і дитини. В перші години життя дитині вводять вакцину, яка захищає його від інфекції.

Вірус гепатиту В може бути в молоці матері, яка годує груддю, однак травні соки та ферменти дитини перешкоджають зараження. До того ж дитина буде вже вакцинований. Таким чином, жінка, яка страждає гепатитом В, може годувати грудьми вакцинованого дитини.

  • Подорожі і проживання в країнах з високою частотою гепатиту В
    Є деякі країни, у яких гепатит В особливо поширений. Це Південна Африка, Амазонія, велика частина Азії, Близький Схід, північні території Східної і Центральної Європи, Індія. І в цих країнах часто відсутня державна програма щодо вакцинації від гепатиту Ст. Більшість жителів цих країн заражаються вірусом гепатиту В вже при народженні або в ранньому дитинстві.
  • Переливання крові та її компонентів
    Обов’язкове дослідження донорів на гепатит В існує досить давно, але, тим не менше, ризик зараження при переливанні крові та її компонентів як і раніше існує. Це також відноситься до пацієнтів, які страждають на гемофілію, так як їм може знадобитися переливання плазми крові.
  • Татуювання і пірсинг
    Ці маніпуляції пов’язані з пошкодженням шкіри, часто – невеликою кровотечею. Небезпека зараження виникає в тому випадку, якщо використовуються нестерильні інструменти.
  • Побутові контакти
    Маються на увазі побутові контакти тих, хто проживає тісно на одній території, наприклад, у родині, гуртожитку, в умовах в’язниці. Хоча в цьому випадку ризик набагато менший, ніж при статевих контактах, все ж він є. Важливо не допускати використання загальних гострих і ранящих предметів: манікюрних ножиць, бритв, зубних щіток. Всім людям, які проживають в тісному побутовому контакті з хворими на гепатит рекомендується провести вакцинацію.